0

ABD Savcısı, Eski Goldman Sachs Banker'ın Kara Para Aklama Suçlarından Mahkûm Edilmesini İstiyor

4 Nisan Pazartesi günü, Brooklyn federal mahkemesinden ABD’li avukat yardımcısı Alixandra Smith, eski Goldman Sachs’ın önde gelen finansal yatırımlarının yaklaşık iki aylık davasında kapanış konuşmalarına başladı. Malezya’dan borç veren, para aklama komplosu, zimmete para geçirme ve rüşvetle suçlanan Roger Ng. ) Mahkeme kayıtlarına göre, Ng, 49, dünya çapında bir kaçak olan Low Taek Jho’ya Malezya devlet finansal yatırım fonundan 4,5 milyar dolar yağmalamakla suçlanıyor, aynı şekilde 1Malaysia Development Bhd (1MDB) olarak da anlaşılır. İddiaya göre, Ng, Goldman Sachs’ı 1MDB fonu için 35 milyon dolar değerindeki komisyonlar karşılığında 3 milyar dolarlık 3 tahvil teklifini yetkilendirmeye ikna etti.

Finansal yatırım bankası, belirtilen tahvil satışları yoluyla 1MDB’nin 6,5 milyar dolar toplamasına yardımcı oldu, ancak toplanan 4,5 milyar dolar, federal hükümet yetkililerine, borç verenlere ve Malezya ve Abu Dabi’deki ortaklarına komisyon ve cazibe ödemek için ayrıldı. Yönlendirilen nakit başlangıçta Malezya’daki ilerleme ve tesis görevleri için belirlenmişti.

Ng’nin savunma avukatı Marc Agnifilo’ya göre, Ng, o zamanki patronu Tim Leissner için “düşüş genç çocuk” idi, Kim yanlış Ng bağladı. 1MDB’den milyonlarca dolar almak ve Amerika Birleşik Devletleri rüşvetle mücadele yasalarını çiğnemekle suçlanan Leissner, Ng’nin rüşvet davasında federal hükümet gizli tanığıdır.

In

Leissner, , rüşvetle mücadele yönergelerini ihlal etme suçlamalarını kabul etti ve daha az aşırı bir ceza almayı umarak Birleşik Devletler yetkilileriyle birlikte çalışmaya rıza gösterdi . Ancak Smith, Leissner’ın ifadesinin Ng’nin suçlu olduğunu gösteren başka kanıtlarla desteklendiğini ve bunlara karşılık geldiğini ekledi. Las Vegas

Pazartesi günü, Smith bize muhtemelen Ng’nin Low ile yakın bir ilişki sürdürdüğünü söyledi. İkisi de kumar oynamak için Las Vegas’a gittiler. Venedikli bir Las Vegas yöneticisi olan Kirk Godby, ABD jürisini Low’un büyük miktarlarda para bahse girmek ve kumar kuruluşu personelinden “dans pistleri, disko topları ve VIP alanlarındaki DJ’ler” gibi olağandışı ihtiyaçları karşılamaktan oluşan olağandışı oyun uygulamaları hakkında bilgilendirdi.

Avukat Alixandra Smith, Ng’nin açgözlülüğü ve bankada daha büyük bir pozisyon elde etme arzusu nedeniyle plana katıldığını belirtti. Goldman Sachs’ta bir işleme direktörü olmak yerine, finansal yatırım bankası çalışanlarının sadece %1’ine sunulan bir unvan olan bir ortak olmayı arzuladı. Aynı şekilde, aldatıcı planın etkili olması durumunda kendisine garanti edilen 35 milyon dolar değerindeki nakit parayı almak istedi.

Ng yalvardı. kendisine karşı suçlamaları kabul etmedi ve tüm iddiaları reddetti. Bu paranın bir kısmının 1MDB’den alındığını anlamadığını belirtti. Ng’ye göre bu nakit, kendisi ve eşi Hwee Bin Lim’in Leissner’ın ikinci yarısı Judy Chan Leissner ile yaptığı bir Çin işletmesindeki 6 milyon dolarlık finansal yatırımdan geldi.

In 2020, Goldman Sachs kabaca 3 milyar dolar para cezasına çarptırıldı ve Malezya departmanı suçunu kabul etmeyi kabul etti. Malezyalı yetkililere göre, planın beyni Low, Çin’de saklanıyor, ancak Pekin bunu reddediyor.

2020.