0

Kamboçya Mahkemesi Sekiz Kadın LRSU Aktivistini Kefaletle Serbest Bıraktı

Kamboçyalı yetkililer, ulusun BM tarafından insan hakları ihlalleri nedeniyle mahkum edilmesinin ardından bu yıl Ocak ve Şubat aylarında tutuklanan sendika üyelerinden 8’ini başlattı.

LRSU Aktivistlerine Karşı Baskının Sonlandırılması

NagaWorld ve NagaCorp’un İşçi Hakları Destekli Khmer Çalışanları Sendikası (LRSU) arasındaki yasadışı işten çıkarma konusundaki anlaşmazlık 365 sendika üyeleri, Phnom Penh’deki birleşik kumar tesisi işletmecisinin geçen yıl pandemi boyunca gerçekleştirdiği maliyet düşürme adımları kapsamında başka bir dönüş yaptı.

Ocak ve Şubat aylarında gözaltına alınan ve suç işlemeye tahrikle suçlanan 8’i kadın, 3’ü erkek toplam 11 sendika lideri,

temsil edebilmek için Kamboçya mahkemesinden kefaletle serbest bırakılma talebinde bulundu. LRSU üyeleri, işten çıkarmanın yasa dışı olduğu gerekçesiyle yenilenme mücadelesi veriyor.

Mahkeme Pazartesi günü 8 bayanı kefaletle serbest bıraktı ve suçlamaları düşürmeden Salı günü 3 erkeği serbest bırakması bekleniyor. Bu arada, bir komplonun parçası olduğu iddiasıyla suça teşvik ön suçlamaları değiştirildi.

İnsan Hakları İhlalinden Suçlu

Mahkeme kefalet seçimi, federal hükümetin en son anlaşmazlığın ciddiyetini düşünmesinden ve konuyu konuşmak için bir konferanstan sonra, daha önce yakalanan protestocuların 200 etrafında başlatılan hızlı bir şekilde takip etti.

Federal hükümeti “COVID- kullanmakla suçlayan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in dikkatini çeken anlaşmazlık kumar kurumu çalışanları tarafından yasal bir grevi kırmak için bir bahane olarak oluşan demokratik ve sivil alanı daha da yıpratmaya yönelik kısıtlamalar.”

Grevciler ve halk için sınırlama prosedürlerini kullanan Bachelet, yetkililere çağrıda bulundu. “Grevcilerin gerçek taleplerini ele almak için sakin toplanma ve tartışmalara katılma hakkını dikkate almak.”

LRSU’ya Bir Alternatif Oluşturma

LRSU, hukuka aykırı olarak işten çıkarılan sendika üyelerinin işe iadeleri veya işten çıkarmayı kabul edenler için tam kıdem tazminatı için mükemmel niyetli anlaşmalarda ısrar ederken, federal hükümet şüpheli alışkanlıklarına devam etti, LRSU, bir opsiyon birliği kurarak.

NagaWorld Çalışanlarının Hakları ve Ortak Çıkarları Birliği, NagaWorld yönetimi ile uzlaşma prosedüründe eşdeğer olarak hareket etmek üzere geliştirilmiştir.

)Yepyeni sendika rekor sürede kuruldu ve gözlemciler sendikanın Çalışma Bakanlığı’ndan En Temsilci Statüsü almasını ve LRSU üyelerini toplu pazarlık haklarından mahrum bırakmasını bekliyorlar. seçenek sendikası federal hükümetin umutsuz bir çabası olarak görülüyor Mart ayı sonunda ulus için düzenlenen küresel üçlü hedeften önce dünyayı çatışmanın bittiğine programlamak.

.